🚌🇮🇹🍕Studijsko putovanje u Italiju🍕🇮🇹🚌 U sklopu provedbe projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti Panonika“ (UP.03.3.1.04.0009) od 2. do 6. travnja 2023. godine održano je studijsko putovanje u Italiju, regiju Veneto. Na putovanju su sudjelovala 34 odgojno-obrazovna djelatnika i djelatnice škole nositelja projekta RCK Panonika Poljoprivredno-prehrambena škola Požega, partnerske škole Srednje škole Stjepana Sulimanca i Prirodoslovne škole Karlovac. Prva dva dana bila su rezervirana za posjet sajmu vina Vinitaly i sajmu prehrambenih proizvoda Sol&Agrifood koji su održani na sajamskom kompleksu Veronafiera u Veroni, zatim posjet sirani Agriform i vinariji Gini. Ove godine održan je 54. po redu sajam Vinitaly koji sa 17 izložbenih paviljona slovi kao najveća svjetska izložba vina. Ove godine sajam je posjetilo 93.000 posjetitelja. Okupio je veliki broj izlagača iz Italije i inozemstva te predstavio brojne mogućnosti proizvodnje i prezentacije vina i vinskih proizvoda. U istom kompleksu održan je sajam Sol&Agrifood na koje su se predstavili proizvođači tjestenine, maslinovih ulja, slastica, različitih napitaka te brojnih drugih inovativnih prehrambenih proizvoda. Treći dan djelatnice i djelatnici su posjetili siranu Agriform, smještenu u mjestu Sommacampagna, poznatu po proizvodnji sira vrste Grana Padano koja je prepoznatljiva za regiju Veneto. Održana je prezentacija koja je prikazala proces proizvodnje. Sirana ima kapacitet skladištenja 300 000 kolutova sireva. Za proizvodnju koluta sira potrebno je 560 litara mlijeka, da bi konačni proizvod težio od 38 do 40 kilograma. Posljednji dan posjećena je vinarija Gini u mjestu Monteforte koja je datirana iz 17. stoljeća, a poznata je po vinogradima stoljetne tradicije i vinskim podrumom ukopanim u vulkansku stijenu. Vinarija posjeduje 35 hektara vinograda sorte talijanskog bijelog grožđa garganega od čega se proizvodi bijelo vino soave. Sudionici putovanja zadovoljni su viđenim te su uvidjeli brojene mogućnosti primjene u školama.

Skip to content