Državna matura
Državna matura je skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga najmanje četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja. Cilj je državne mature provjera i vrednovanje postignutog znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.
Državna se matura provodi polaganjem ispita državne mature. Obvezni ispiti koji se polažu na državnoj maturi su iz općeoobrazovnih nastavnih predmeta koje je učenik pohađao tijekom srednje škole, a to su: Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik. U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.
Ispiti u obveznom dijelu državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina i to višoj (A) i osnovnoj (B) razini. U sklopu ispita izbornoga dijela državne mature biraju se predmeti koji će se polagati, a u jednome roku može se prijaviti najviše šest izbornih predmeta. Popis ispita izbornoga dijela državne mature donosi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja za svaku školsku godinu do početka prijava ispita, a uz prethodnu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
Ispiti državne mature provode se u isto vrijeme, s istim ispitnim materijalima i na isti način za sve pristupnike u Republici Hrvatskoj. Time se dobivaju rezultati koji su međusobno usporedivi, čime je postupak odabira pri upisu na visoka učilišta pravedniji i transparentniji.
Sadržaj, uvjeti, način i postupak polaganja državne mature i ispita državne mature propisan je Pravilnikom o polaganju državne mature (N. N. 01/13).
Ispite državne mature provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u suradnji sa školama.
Centar izrađuje ispitne kataloge za sve predmete koji se polažu na državnoj maturi, radne materijale i priručnike za pripremanje ispita te priprema i dostavlja školama ispitne materijale. Centar u elektroničkom obliku vodi i Središnji registar državne mature u koji se pohranjuju podaci o svim osobama koje su položile državnu maturu, podaci o predmetima s ostvarenim ocjenama i postotnim bodovima ostvarenima na ispitima državne mature te će izdavati svjedodžbe i potvrde o položenim ispitima državne mature. O položenome obveznom dijelu državne mature učeniku gimnazije izdaje se svjedodžba o državnoj maturi, a o položenome izbornom dijelu potvrda o položenim ispitima državne mature. Svim ostalim pristupnicima izdaje se potvrda o položenim ispitima državne mature.
Uvođenje državne mature osigurava ne samo veću objektivnost učeničkih školskih postignuća na nacionalnoj razini, nego je ujedno i poticaj učiteljima i nastavnicima za bolje poučavanje u osnovnoj i srednjoj školi, a učenicima za bolje učenje te ukupno podizanje kvalitete odgoja i obrazovanja u školi. Državna matura je po prvi puta u Republici Hrvatskoj provedena u školskoj godini 2009./2010.
Ispite državne mature i studijske programe kandidati prijavljuju na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta – NISpVU. Sva visoka učilišta u Republici Hrvatskoj prihvatila su rezultate ispita državne mature kao jedan od uvjeta za rangiranje kandidata za upis na studijske programe. Uvjete za upis na studijske programe visokih učilišta u Republici Hrvatskoj određuju sama visoka učilišta koja su temeljem Ustava autonomna i sama kreiraju svoju upisnu politiku. Osim vrednovanja rezultata ispita državne mature, visoka učilišta vrednuju i ocjene iz srednje škole, a za pojedine studijske programe uvjetuju se i dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za uspješno studiranje. Osim toga, kod upisa na mnoge studijske programe na sveučilištima u Republici Hrvatskoj vrednuju se i neka dodatna postignuća učenika. Ova postignuća nisu uvjet za upis na studijski program, ali kandidati, koji ih ostvaruju, stječu određeni broj dodatnih bodova. Čak je za neka iznimna postignuća osiguran i izravan upis na pojedine studijske programe. Dakle, zbroj svih ovih uvjeta daje broj bodova s kojima se na kraju postupka kandidati rangiraju na listama poretka za upis na visoka učilišta.
http://– Pravila o pripremi, organizaciji i provedbi ispita državne mature
Popis džepnih računala koje pristupnici smiju koristiti kod pisanja ispita iz matematike, fizike i kemije
1. Naknadna prijava ispita
Rok: do 02. 05. 2021. (uključivo i taj dan).
2. Promjena prijavljenih ispita
Rok: do 02. 05. 2021. (uključivo i taj dan)
Promjena ispita podrazumijeva: promjenu prijavljenoga ispita za neki drugi ispit. Učenik mora napisati da želi promijeniti ispit i umjesto njega prijaviti drugi ispit ili razinu ispita te navesti razloge promjene.
Dakle, kad učenik želi promijeniti prijavljeni ispit, uvijek mora jednoga odjaviti i umjesto njega prijaviti drugi ispit.
Svi ostali slučajevi spadaju u naknadnu prijavu.
3. Odjava prijavljenih ispita
Rok: do 2. 05. 2021. (uključivo i taj dan)
Za odjavu ispita učenik treba popuniti obrazac za odjavu prijavljenih ispita.
ŠIP donosi odluku o odjavi ispita.
Centru se šalje skenirana odluka ŠIP-a putem e-maila.
Centar prema dostavljenoj odluci u sustavu odjavljuje ispite.
Odluke ŠIP-a koje dostavljate Centru na gore opisani način, obavezno moraju sadržavati:
– prezime i ime učenika
– OIB
– Vrsta promjene u sustavu (promjena, odjava, naknadna prijava, naziv ispita i razina ispita)
Svaka odluka treba imati klasu i UrBroj i treba ju pečatirati i potpisati ravnatelj škole.
Odluka o naknadnoj prijavi ispita odnosi se na jednoga učenika.
Odluka o promjeni ispita i promjeni razine ispita odnosi se na jednoga učenika.
Odluka o odjavi ispita može se odnositi na više učenika.
Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
KALENDAR I VREMENIK ISPITA DRŽAVNE MATURE: